Renault Mégane

Renault Mégane je malé rodinné auto vyráběné francouzskou automobilkou od roku 1995. Je dostupné ve tří a pětidvéřových variantách jako hatchback, saloon, coupé, convertible a estate. Na základě vozu Renault Mégane byl postaven první evropský multiprostorový vůz Renault Scénic.

První generace (1995 – 2002)

Renault Mégane I byl představen na podzim 1995 jako nástupce Renaultu 19. Název převzal z konceptu představeného v roce 1988. Design vozu určoval nový firemní styl společný pro všechny nastupující modely – přední maskou připomínající ptačí zobák – představeným již Patrickem Le Quémentem na modelu Renault Laguna a křivkami použitými již v roce 1960 na Renaultu 16. Montován byl v severní Francii (Douai) a Španělsku (Palencia).

Hlavními vlastnostmi Renaultu Mégane bylo zaměření se na bezpečnost. Tříbodový pás na prostředním zadním sedadle, předpínače pásů, airbag řidiče, společně s konstrukcí zajistily při crash-testech Euro NCAP 4 hvězdy – tedy nejlepší hodnocení v jeho třídě.

Facelift (1999) se projevil drobnou změnou přední masky, zvýšením bezpečnosti posádky a vylepšením výbavy.

Druhá generace (2002 – 2008)

Renault Mégane II se objevuje v září 2002 označován za začátek nové éry. Vzhled je inspirován modelem Avantime. Typický je zejména u hatchbacku, kde se projevuje typická záď (za kterou je výrobce mohutně kritizován veřejností). Navzdory tomu, je zvolen Evropským autem roku 2003. Získává také, jako první v kategorii malých rodinných vozů, plných pět hvězdiček v hodnocení crashtestu Euro NCAP.

Podobně jako Laguna je vybaven odemykáním a startováním kartou (bez použití klíčů). Novinkou je také možnost vybavením skleněnou panoramatickou střechou.

Facelift (2006) mění vnitřní uspořádání a upravuje přední masku. Nové přední odpružení zvyšuje jízdní výkon.

Renault Mégane III (2008 – současnost)